Wpis nr 3 (1 z 3) Więcej wpisów | Ostatni |

Udostępnij

Projektowane zmiany w ustawach CIT i VAT

13.09.2016, 09:51:42

O tym, że rząd planuje wprowadzenie wielu zmian w ustawach podatkowych, słyszała już zapewne większość z nas. Które z nich znajdą się w ostatecznym brzmieniu przepisów, przekonamy się już niebawem.

W podatku VAT wśród najczęściej wymienianych zmian są m.in. : skrócenie okresów rozliczeniowych, wprowadzenie kaucji przy rejestrowaniu podatników VAT, wyrejestrowywanie nieaktywnych firm, zmiana w sankcjach za wyłudzenia podatku VAT.

Według nowych przepisów, małe firmy będą nadal mogły rozliczać się w okresach kwartalnych, większe w miesięcznych, przewidziano jednak obowiązkowe rozliczenie miesięczne w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej. Specjalne zasady będą obowiązywały w przypadku przyspieszonego, 25-dniowego terminu zwrotu podatku w ściśle określonych sytuacjach. Spodziewać można się również rozszerzenia katalogu towarów objętych odwrotnym obciążeniem, będą to np. procesory i dyski twarde.

Nowe przepisy mają być skuteczną bronią w walce przeciwko wyłudzeniom podatku VAT. Służyć temu będą m.in. nowe zasady dotyczące rejestrowania i wyrejestrowywania podatników VAT. Niektóre firmy przy rejestracji będą musiały płacić kaucję rejestracyjną. Trzeba ją będzie uiścić w przypadków, kiedy osoba rejestrująca firmę była skazana za przestępstwa skarbowe, albo wówczas, gdy o taką rejestrację wnioskuje ten, kto zalegał z podatkami kiedy wyrejestrowywał firmę. Kaucja ta będzie miała limit zarówno dolny, jak i górny, a jej wielkość będzie różna.

Wyrejestrowani mogą zostać ci podatnicy, którzy nie odpowiadają na wezwania, nie można się z nimi skontaktować, a także tacy, którzy zawiesili swoją działalność na kolejnych 6 miesięcy lub nie składali deklaracji przez ten okres. Działania takie moją służyć wyeliminowaniu z obrotu firm fikcyjnych. Należy jednak pamiętać również o tym, iż do wyrejestrowania może dojść również wtedy, gdy podatnik nie będzie wykazywał sprzedaży lub nabyć lub będzie wystawiał fikcyjne faktury.

Kolejną z przewidywanych zmian są sankcje za wyłudzenia VAT. Otóż zawyżenie podatku wykazanego do zwrotu lub zaniżenie kwoty podlegającej wpłacie do urzędu będzie niosło za sobą obciążenie dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% obliczonego podatku. Sankcją w wysokości 100% zostaną obciążeni podatnicy, którzy wystawią fikcyjną fakturę.

Powyższe propozycje zmian są obecnie na etapie tworzenia projektu, z którego zapisami być może będzie można zapoznać się już we wrześniu.

A co od 1 stycznia 2017 r. może zmienić się w podatku CIT?

Otóż, być może od tego dnia obowiązywać będzie nowa, niższa stawka podatku, której wielkość ma wynieść 15% ( obecnie 19%). Ze stawki tej mieliby skorzystać mali podatnicy oraz ci, który rozpoczynają działalność w pierwszym roku podatkowym od 1 stycznia 2017 r. Zmiany nie będą dotyczyły podatkowych grup kapitałowych. Celem tych zmian jest spowodowanie w dłuższej perspektywie przyspieszenia rozwoju gospodarczego kraju oraz wzrost przedsiębiorczości.

Informacje, o tym kogo uznaje się za małego podatnika w świetle ustaw podatkowych można znaleźć w zakładce Wskaźniki i stawki. Serdecznie zapraszam.